Ресторан Света Софија – Охрид

0
Испратете ни барање
Целосно име и презиме*
Е-маил адреса*
Вашето барање*
* Се согласувам со Услови на користење и Изјавата за приватност .
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step
Зачувај на список со желби

Adding item to wishlist requires an account

905
Достапност : Во текот на целата година

Ресторан Света Софија – Охрид

0
Детали за ресторанот
  • Бесплатен Wi-Fi
  • Капацитет: 100 места
  • Локација: Охрид

Во срцето на античкиот Лихнидос изграден од митскиот херој Кадмо и неговата сакана Хармонија пред повеќе од седум милениуми, во близина на катедралната црква Света Софија, поранешно седиште на познатата Охридска архиепископија, се наоѓа ресторанот „Св. Софија “. Место со душа што ја раскажува приказната за градот три децении, чувајќи ги убавите спомени на бројни гости кои доаѓаат тука да уживаат во единствениот амбиент и прекрасната атмосфера, надополнети со звуците на македонската народна музика и врвната услуга.

Сместено помеѓу калдрмите улици, кои сè уште го опфаќаат одекот на армијата на императорот Самуил, кој во X век во Охрид изгради тврдина каде го најде својот мир меѓу битките во кои го победи Балканот, пркосејќи му се на моќната Византија, ресторанот Св. Софија е одлично место за сите деликатеси со префинет вкус. Познат е по специјалитети од риба и исклучително богата картичка за вино со највисок квалитет на вина од македонскиот регион.

Капацитетот на ресторанот, кој совршено се вклопува во историскиот амбиент на стариот град, е околу 100 места. Покрај тоа, има и отворена летна тераса. Ресторанот „Св. Софија “е идеално место за уживање со пријателите или семејството, за деловни состаноци и интимни прослави.

Работно време

09:00 – 00:00

Услуги

  • Бесплатно Wi-Fi
  • Појадок
  • Ручек
  • Вечера
  • Безалкохолни и алкохолни пијалоци
  • Традиционална кујна
  • Специјалитети од риба
Активности

Активност 1Храна

Enjoy an orientation walk of Zurich’s OLD TOWN, Switzerland’s center of banking and commerce. Then, leave Zurich and start your Swiss adventure. You’ll quickly discover that Switzerland isn’t just home to the Alps, but also to some of the most beautiful lakes. First, stop at the foot of the Jura Mountains in the picturesque town of Biel, known as Bienne by French-speaking Swiss, famous for watch-making, and explore the historical center. Next, enjoy a scenic drive to lakeside Neuchâtel, dominated by the medieval cathedral and castle. Time to stroll along the lake promenade before continuing to stunning Geneva, the second-largest city in Switzerland, with its fantastic lakeside location and breathtaking panoramas of the Alps.

Активност 2Традиционална кујна

An unforgettable trip to the high Alpine wonderland of ice and snow is the true highlight of a visit to Switzerland. Globus Local Favorite At an amazing 11,332 feet, the JUNGFRAUJOCH is Europe’s highest railway station. Jungfrau’s 13,642-foot summit was first ascended in 1811 and in 1912 the rack railway was opened. There are lots of things to do here: enjoy the ALPINE SENSATION, THE PANORAMA 360° EXPERIENCE, and the ICE PALACE. Also receive your JUNGFRAU PASSPORT as a souvenir to take home with you. The round trip to the “Top of Europe” by MOUNTAIN TRAIN will take most of the day.

Активност 3Ресторан

Активност 4Пијалоци

Мапа
Галерија