Антица Бисер 1 – Охрид

0
Испратете ни барање
Целосно име и презиме*
Е-маил адреса*
Вашето барање*
* Се согласувам со Услови на користење и Изјавата за приватност .
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step
Зачувај на список со желби

Adding item to wishlist requires an account

1232
Достапност : Во текот на целата година

Антица Бисер 1 – Охрид

0
Детали
  • Локација: Охрид

Совршен и уникатен сувенир за оние кои што го посетуваат Охрид и Охридското езеро. Исклучиво важно е да се напомене дека постојат само две фамилиии во Охрид, кои ја знаат тајната за изработка на добро познатиот Охридски бисер. Фамилијата Филеви е фамилија која ги изработува Охридските бисери уште од далечната 1928 што се потврди од историските факти и институции. Тајната на изработката на Охридскиот бисер дури и денес е една од најдобро чуваните тајни на оваа фамилија која изработува бисери соединети во креативни бисерни огрлици и нараквици, а се пренесува веќе четврта генерација од колено на колено. Кога зборуваме за бисер секогаш ни паѓа на памет за бисер кој е пронајден во школка, меѓутоа Охридскиот бисер е многу повеќе од тоа и има поспецифичен метод на изработка.

Охридскиот бисер не е најден во школка, туку тој се изработува на тој начин што се зема најблескавиот (внатрешниот) дел од школката, истиот добро се преработува и се добива саканата форма – седефасто зрно. Вториот процес на обработка на зрното е премачкување на веќе добиеното седефасто зрно со емулзија која се добива од крлушката на охридската риба – плашица. Поодамна имало неколку модели на огрлици од Охридски бисер кои му давале акцент на дадени манифестации какви што биле свадба, слави и визити, запросување девојка итн. Тие биле именувани според приликата.

-Староградска плетенка со кои што посериозните дами и госпоѓи се закитувале за слави и свечени пригоди.
-Моминска огрлица која ја поседувала речиси секоја венчана девојка, бидејќи редот во тоа време бил токму со ваква огрлица да се побара невестинската рака.

Фамилија Филеви нуди богата колекција на уникатно рачно изработен накит. Голем избор на различни бои на култивирани природни бисери, ви овозможува да изберете идеална комбинација за вашата гардероба. Секоја креација се одликува со индивидуален пристап замисла и дизајн. Тие се изработуваат во различни должини според желбата на клиентот. Моделите се за луѓе кои сакаат да се различни, со подвлечен сопствен стил и параметри.

Работно време

  • 09:00 – 23:00ч

Изработки

  • Сувенири
  • Бисери
  • Охридски бисери
Активности

Активност 1Изложба

Enjoy an orientation walk of Zurich’s OLD TOWN, Switzerland’s center of banking and commerce. Then, leave Zurich and start your Swiss adventure. You’ll quickly discover that Switzerland isn’t just home to the Alps, but also to some of the most beautiful lakes. First, stop at the foot of the Jura Mountains in the picturesque town of Biel, known as Bienne by French-speaking Swiss, famous for watch-making, and explore the historical center. Next, enjoy a scenic drive to lakeside Neuchâtel, dominated by the medieval cathedral and castle. Time to stroll along the lake promenade before continuing to stunning Geneva, the second-largest city in Switzerland, with its fantastic lakeside location and breathtaking panoramas of the Alps.

Активност 2Сувенири

Активност 3Охридски бисери

Мапа
Галерија