Ателје Доленц – Охрид

0
Испратете ни барање
Целосно име и презиме*
Е-маил адреса*
Вашето барање*
* Се согласувам со Услови на користење и Изјавата за приватност .
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step
Зачувај на список со желби

Adding item to wishlist requires an account

1089
Достапност : Во текот на целата година

Ателје Доленц – Охрид

0
Детали
  • Локација: Охрид

Приказната за Ателје Доленц започна во 2008 година кога нејзиниот основач Емилијано Доленц целосно се посвети на рачно изработен накит и други ракотворби.

Во 2010 година во програмата за самовработување, како најдобар проект и деловна идеја, Емилијано добива грант од УНДП и Р.М. и ја основа компанијата Ателје Доленц.

Истата 2010 година компанијата се пресели од Скопје во Охрид, каде што откако смени неколку локации, се смести во сопствената продавница во најубавиот дел од стариот град на улицата Цар Самоил бр. 34.

Ателје Доленц е учесник на бројни домашни и меѓународни занаетчиски настани, како и на меѓународни натпревари за производство на рачно изработен накит.

Инспириран од магијата и енергијата на природните материјали, Емилијано секогаш употребува полускапоцени и скапоцени камења во своите дела, како и охридските бисери кои често се вткаени во безвременската убавина на традиционалниот македонски сребрен филигран.

За да им донесе уникатни ракотворби на сè поголем број обожаватели на финиот накит, Ателје Доленц ја продолжува својата успешна приказна со отворање на сопствена веб-продавница, каде што секој ќе најде нешто за себе и за своите најблиски.

Инспириран од магијата и енергијата на природните материјали, Емилијано секогаш употребува полускапоцени и скапоцени камења во своите дела, како и охридските бисери кои често се вткаени во безвременската убавина на традиционалниот македонски сребрен филигран.

Работно време

  • 09:00 - 21:00

Изработки

  • Сувенири
  • Занаетчиски производи
  • Приврзоци
  • Филиграни
Активности

Активност 1Изложба

Enjoy an orientation walk of Zurich’s OLD TOWN, Switzerland’s center of banking and commerce. Then, leave Zurich and start your Swiss adventure. You’ll quickly discover that Switzerland isn’t just home to the Alps, but also to some of the most beautiful lakes. First, stop at the foot of the Jura Mountains in the picturesque town of Biel, known as Bienne by French-speaking Swiss, famous for watch-making, and explore the historical center. Next, enjoy a scenic drive to lakeside Neuchâtel, dominated by the medieval cathedral and castle. Time to stroll along the lake promenade before continuing to stunning Geneva, the second-largest city in Switzerland, with its fantastic lakeside location and breathtaking panoramas of the Alps.

Активност 2Филиграни

Активност 3Сувенири

Активност 4Занаетчиски производи

Мапа
Галерија